8 typicky českých věcí, ze kterých jsou cizinci na větvi

Nepřipravený cizinec může dostat při návštěvě České republiky pořádný kulturní šok. Některé naše zvyky mu budou připadat barbarské, jiné přinejmenším podivné...

1. Pivo není alkohol

czech-original-beer-pilsner_1920x1200_577-wide chutpiva.cz Dát si jedno není považováno za pití alkoholu. Pivo se alkoholem stává až tak po třetím kousku. Nebo když ho spláchnete rumem...

2. Velikonoce

easter-stick girlinczechland.com Oslavy zmrtvýchvstání Ježíše Krista mají u nás na rozdíl od většiny světa velmi brutální průběh. Fyzické násilí na ženách (pomlázka) i pokusy o teplotní šok na mužích (polévání studenou vodou) - velmi nebezpečný svátek.

3. Čerti

cert-11119 postavy.cz Rohatý pozůstatek pohanské mytologie má v naši kultuře velmi silné postavení - objevuje se v pohádkách a rodiče si zvou ďábla i domů, aby ve společnosti Mikuláše a anděla vystrašil malé děti k smrti. Jak barbarské!

4. Tělesné tresty

spanking-is-never-ok smoothparenting.wordpress.com Kdybyste v jiných zemích dali zlobivému dítěti pár na zadek nebo výchovnou facku, zavřou vás. Zvlášť v severských zemích s vysokou mírou ochrany dětí se absence tělesných trestů začíná obracet proti společnosti - vyrostla jim tam generace spratků.

5. Jíme králíky

800px-European_Rabbit,_Lake_District,_UK_-_August_2011 Photo by DAVID ILIFF. License: CC-BY-SA 3.0 Na smetaně, na česneku, na hořčici - v řadě zemí je považován za domácího mazlíčka a jíst ho přijde tamním obyvatelům přinejmenším podivné. Stejně jako nám, když se v Peru jedí morčata nebo jinde psi.

6. Zvláštní módní kreace

ek www.spm-liberec.com Od obligátních ponožek v sandálech přes kozačky v džínách, odhalená špekatá břicha v těsných kalhotách až po ledvinky - módní svět jsme obohatili víc než dost.

7. Tatarák

800px-Tatar-1 wikimedia.orgNěkteří turisté se na návštěvě České republiky diví, že jsme schopni pojídat syrové maso se syrovým žloutkem. Dokud neochutnají, neuvěří, že tatarák je lahůdka.

8. Sběr jídla v lese

800px-Cep_in_basket_2006_G01 wikimedia.org Vyrazit do lesa pro něco k snědku - to většina vyspělých zemí nezná. Ochuzují se tak o domácí houbovou smaženici nebo voňavý borůvkový koláč.

A TADY se podívejte na 21 zvláštních fotek obyčejných věcí pod mikroskopem.


Komentáře